Euribor
Euribor on tähekombinatsioon sõnadest Euro Interbank Offered Rate, mis tähendab „üleeuroopaline pankadevaheline intressimäär“. Euribor on kõrgete kriteeriumite alusel määratud Euroopa Liidu mõjusfääri kuuluvate pankade vahelise rahaturu intressimäär.
Laenu intressimäär
Kodulaenu intressimäär koosneb Euriborist ja panga marginaalist. Panga marginaal arvutatakse igale kliendile eraldi, mis kehtib reeglina kogu laenutähtaja. Vastavalt Euribori muutusele võib kõikuda ka laenu intressimäär.
Ujuv intressimäär
– intressimäär on seotud reeglina kas 6 või 12 kuu Euriboriga. Iga 6 või 12 kuu pärast muutub laenuintressimäär sel hetkel kehtiva vastava Euriboriga.
Osaliselt fikseeritud intressimäär
– laenuvõtja võib määrata millise osa laenusumma makstakse tagasi fikseeritud intressimääraga ja kui suure ujuva intressimääraga.
Täielikult fikseeritud intressimäär
– intressimäär fikseeritakse kindlaks perioodiks, naiteks 5, 10 või 15 aastaks. Pärast tähtaja saabumist võib valida uue fikseeritud intressimäära või ujuva intressimäära.
Laenu tagatis
Kodulaenu tagatiseks on tavaliselt ostetav kinnisvara. Laenu antakse ostetava kinnisvara väärtusest üldjuhul 66 kuni 70%. Pankadel on mitmeid tooteid erinevatele klientidele, mille korral antakse laenu kuni 90% kinnisvara tagatise väärtusest.
Laenu tagasimakse
Laenu tagasimakse koosneb laenu põhiosamaksest ning intressimaksest. Kasutatakse peamiselt kahte tagasimaksmise viisi: - Fikseeritud põhiosaga tagasimaksed, mille korral laenu põhiosa igas tagasimakses (üldjuhul kuumakses) ühesuurune, kuid intressiosa on sealjuures laenu algusaegadel suurem. Aja jooksul kuumakse väheneb intressiosa arvel. - Annuiteetgraafik tähendab, et igakuine laenumakse on kogu laenu tähtaja jooksul ühesuurune, mis võib muutuda üldjuhul vaid Euribori muutumise tõttu. Fikseeritud kuumakse sees muutub laenu põhiosa tagasimakse osa ja intressiosa. Laenu algusaegadel sisaldab kuumakse suuremalt jaolt intressi osa, aja jooksul intressiosa väheneb ja põhiosa suureneb, kuid kuumakse jääb kokkuvõttes muutumatuks.
Maksimaalne laenusumma
Maksimaalse laenusumma arvutamisel arvestatakse üldjuhul tingimust, et laenu kuumakse ei oleks laenuvõtja igakuisest netosissetulekust rohkem kui 30 kuni 40%.
|