Viga
  • Uudisvoo info laadimisel tekkis viga.
  • Uudisvoo info laadimisel tekkis viga.
Laenudest Prindi Saada link

Euribor

Euribor on tähekombinatsioon sõnadest Euro Interbank Offered Rate, mis tähendab „üleeuroopaline pankadevaheline intressimäär“. Euribor on kõrgete kriteeriumite alusel määratud Euroopa Liidu mõjusfääri kuuluvate pankade vahelise rahaturu intressimäär.

Laenu intressimäär

Kodulaenu intressimäär koosneb Euriborist ja panga marginaalist. Panga marginaal arvutatakse igale kliendile eraldi, mis kehtib reeglina kogu laenutähtaja. Vastavalt Euribori muutusele võib kõikuda ka laenu intressimäär.

Ujuv intressimäär

– intressimäär on seotud reeglina kas 6 või 12 kuu Euriboriga. Iga 6 või 12 kuu pärast muutub laenuintressimäär sel hetkel kehtiva vastava Euriboriga.

Osaliselt fikseeritud intressimäär

– laenuvõtja võib määrata millise osa laenusumma makstakse tagasi fikseeritud intressimääraga ja kui suure ujuva intressimääraga.

Täielikult fikseeritud intressimäär

– intressimäär fikseeritakse kindlaks perioodiks, naiteks 5, 10 või 15 aastaks. Pärast tähtaja saabumist võib valida uue fikseeritud intressimäära või ujuva intressimäära.

Laenu tagatis

Kodulaenu tagatiseks on tavaliselt ostetav kinnisvara. Laenu antakse ostetava kinnisvara väärtusest üldjuhul 66 kuni 70%. Pankadel on mitmeid tooteid erinevatele klientidele, mille korral antakse laenu kuni 90% kinnisvara tagatise väärtusest.

Laenu tagasimakse

Laenu tagasimakse koosneb laenu põhiosamaksest ning intressimaksest. Kasutatakse peamiselt kahte tagasimaksmise viisi:
- Fikseeritud põhiosaga tagasimaksed, mille korral laenu põhiosa igas tagasimakses (üldjuhul kuumakses) ühesuurune, kuid intressiosa on sealjuures laenu algusaegadel suurem. Aja jooksul kuumakse väheneb intressiosa arvel.
- Annuiteetgraafik tähendab, et igakuine laenumakse on kogu laenu tähtaja jooksul ühesuurune, mis võib muutuda üldjuhul vaid Euribori muutumise tõttu. Fikseeritud kuumakse sees muutub laenu põhiosa tagasimakse osa ja intressiosa. Laenu algusaegadel sisaldab kuumakse suuremalt jaolt intressi osa, aja jooksul intressiosa väheneb ja põhiosa suureneb, kuid kuumakse jääb kokkuvõttes muutumatuks.

Maksimaalne laenusumma

Maksimaalse laenusumma arvutamisel arvestatakse üldjuhul tingimust, et laenu kuumakse ei oleks laenuvõtja igakuisest netosissetulekust rohkem kui 30 kuni 40%.

 
Laenudest

Paljudel juhtudel kasutatakse uue kodu ostmisel pangalaenu. Soovitame uue kodu otsima hakkamise eel uurida laenu saamise tingimusi, siis on hea nendes raamides sobivat uut kodu otsida. Pankadel on valik erinevaid laenutooteid erinevate vajaduste ja võimalustega klientidele, sageli tehakse klientidele personaalseid pakkumisi.

Kodulaenu käsitlevat üldist teavet võite lugeda edasi siit.

Hüpoteekidest

Kinnisvara ostmisel laenuga või laenu võtmisel kinnisvara tagatisel on vajalik tagatiseks seatav kinnisvara pantida. Kinnisvara panti nimetatakse hüpoteegiks. Hüpoteek mõjutab oluliselt kinnisvara omanikku, samuti mõjutab see kinnisvara väärtust.

Hüpoteekidega seonduvast saate lihtsama ülevaate siit.

Hindamisest

Kinnisvara ostmisel laenuga või laenu võtmisel kinnisvara tagatisel on üldjuhul tarvis hinnata tagatiseks seatava kinnisvara turuväärtus. Professionaalset kinnisvara hindamist on tarvis veel mitmel juhul.

Kinnisvara hindamise valdkonda puudutavatest teemadest saate lihtsama ülevaate siit.

Energiamärgisest

Hoonetel ja korteritel peab olema energiamärgis. Selle eest vastutab omanik. Korteri või maja ostjal on õigus nõuda energiamärgist. Korteriomanikul on õigus nõuda energiamärgist korteriühistult. Mida endast kujutab energiamärgis, kuidas seda tellida ja milline on vastutus?

Vastustest nendele ja teistele küsimustele saate edasi lugeda siit.

Euribor

Äripäeva KV uudised

Uus Maa uudised